Цифра на градуснику який завжди відбиває тяжкість стану. Якщо ви бачите 38,5 і навіть після прийому жарознижуючих вона не почала активно падати, це не означає, що треба панікувати і терміново «щось робити». Є певні “маркери”, на які необхідно орієнтуватися та просто знати. Давайте їх розглянемо.
- Озноб – відчуття холоду, навіть якщо лежиш під трьома ковдрами, «гусяча шкіра», тремтіння в тілі, холодні стопи та кисті.
Виникає він через периферичний спаз судин і скорочення м’язів і говорить про те, що температура продовжує підвищуватися. Тобто якщо ви дали жарознижувальне при температурі 38,5 і через 10-15 хвилин температура тримається на тій же цифрі, але озноб пройшов, значить вона більше не піднімається. Далі просто контролюємо динаміку. Якщо озноб не пройшов, необхідно дати спазмолітик, наприклад но-шпу або папаверин (режим дозування підібрати за інструкцією, відповідно до віку). При цьому стані не можна: розкривати, обтирати (водою, оцтом, горілкою) та проводити інші процедури, що охолоджують. Дані заходи можуть спровокувати судомний синдром у дітей та посилити периферичний спазм судин. Знеболюючий і жарознижуючий засіб Доліпран зможе допомогти за високої температури, подробиці за посиланням https://shashlichok.org.ua/?p=33525.
- Жар – відчуття надлишкового тепла, сильне потовиділення.
Це розслаблення тіла та м’язів, розширення судин. Це той стан, який повинен змінити озноб після прийому жарознижувального і при необхідності спазмолітика і говорить про те, що температура почала знижуватися. Тобто навіть якщо температура тримається на позначці 39-39,5, але людина при цьому активно потіє, то небезпеки здоров’ю немає. Навпаки, це означає, що організм активно бореться за рахунок власного імунітету і додаткові заходи застосовувати не треба. Далі просто спостерігаємо та регулярно заміряємо температуру. Якщо потовиділення так і не почалося, необхідно дати тепле (обов’язково тепле!) питво. Це може бути відвар трав (добре якщо з липою, вона має потогінну дію), імбир, якась ягода, варення, загалом все що зможете знайти. На випадок просто воду. Основний акцент на те, що вона має бути теплою і її має бути багато.
- Взаємозамінність препаратів
Для зниження температури, виходячи з безпеки та швидкості дії, можна використовувати два препарати: Ібупрофен (напр. Нурофен) та Парацетамол (напр. Ефералган), краще в сиропі (навіть дорослим, тому що швидше діє). Саме ці препарати можна поєднувати між собою. Тобто, якщо ви дали Ібупрофен на температуру 38-38,5, через 10-15 хвилин озноб не пройшов, дали спазмолітик і тепле пиття і 15 хвилин зберігається озноб, і температура продовжує підвищуватися, тоді можна дати Парацетамол. Справа в тому, що інтервал між прийомом Ібупрофену повинен бути не менше 6 год, Парацетамолу не менше 4 год. Тому якщо необхідний час перерви ще не пройшов, а температура піднялася, ці два препарати можна комбінувати між собою.
- Своєчасний виклик спеціалістів
Якщо підвищення температури викликано вірусною інфекцією, то заходів, які перераховані вище, має бути достатньо для усунення гіпертермічного синдрому. Якщо після прийому жарознижувального, спазмолітика та рясного пиття продовжує зберігатися озноб, і температура продовжує підвищуватися, необхідно дати ще раз жарознижувальне (як описано в пункті 3) та викликати бригаду Швидкої допомоги. Це може бути симптомом серйозного захворювання, яке необхідно виключити у стаціонарних умовах.
Добавить комментарий